Chery Israel

22.06.2023

מה ההבדל בין קרוסאובר ל-SUV?

עולם הרכב מציע כיום מנעד רחב של אפשרויות, סוגים וסגמנטים של מכוניות. שתי אופציות פופולריות, שמבלבלות לרוב את חובבי התחום, הן רכבי קרוסאובר ורכבי SUV. בעוד שהן חולקות קווי דמיון, הקטגוריות האלה שונות במספר היבטים, כגון עיצוב, יכולות וביצועים. במאמר זה נעמיק בהבדלים העיקריים ביניהן, ונסייע לכם לקבל החלטה מושכלת כאשר תשקלו לרכוש את הרכב הבא שלכם.

עיצוב ותכנון

קרוסאוברים בנויים בדרך כלל על פלטפורמה של מכונית נוסעים רגילה, בתצורת מרכב אחוד. בשיטת בנייה זו, המרכב והשלדה משולבים יחד לכדי יחידה אחת, ומכאן שמה. הם משלבים את המאפיינים של מכוניות משפחתיות ורכבי שטח, המתורגמים במקרה זה לעיצוב מלוטש יותר, הנוטה פעמים רבות להיות מבוסס על מכונית כביש אך עם סממנים של רכב פנאי. לרוב, יש להם מרווח גחון מעט נמוך יותר בהשוואה לרכבי SUV.

ישנן יצרניות רכב שלוקחות את נושא העיצוב החיצוני אפילו צעד נוסף קדימה, ומציגות דגמים עם מרכב דמוי קופה אופנתי, כמו ה-FX הנועז של צ’רי.

לעומת זאת, רכבי SUV (או רכבי שטח) בנויים באופן מסורתי על פלטפורמה המזכירה יותר טנדר קשוח, בה המרכב והשלדה נפרדים זה מזה. שיטה זו מציעה מבנה מחוספס וחזק יותר, על חשבון העידון הכללי והתנהגות הכביש. לרכבי שטח יש מרווח גחון גדול יותר, מה שהופך אותם למתאימים יותר לטיולים מאתגרים והרפתקאות מעבר לאספלט.

גודל ומרחב פנימי

קרוסאוברים הם בדרך כלל קטנים יותר בגודלם בהשוואה לרכבי שטח. הם מציעים מרחב פנימי טוב למדי, עם מקומות ישיבה נוחים לחמישה עד שבעה נוסעים (דוגמה בולטת לקרוסאובר כזה היא צ’רי טיגו 8, שעל פי נתוני איגוד יבואני הרכב, הינו רכב 7 המקומות הנמכר ביותר בישראל ברבעון הראשון של שנת 2023).

עם זאת, בדגמים קומפקטיים קיבולת תא המטען עלולה להיות מוגבלת מעט, במיוחד כאשר כל המושבים בשימוש. קרוסאוברים מציגים עדיפות ברורה באיכות הנסיעה והנוחות לנוסעים, על פני יכולות אחרות, כמו הובלה וגרירה.

רכבי SUV לרוב גדולים יותר ובעלי מרחב פנימי נדיב עוד יותר. הם מספקים במקרים מסוימים מקומות ישיבה מרווחים גם לשבעה נוסעים ומעלה. עבודה זו הופכת אותם לשימושיים עבור משפחות ברוכות ילדים או כאלה הזקוקים למקום נוסף למטען או ציוד. רכבי שטח מציעים נפח אחסון מכובד, ויכולתם לגרור מטענים כבדים עדיפה על זו של קרוסאוברים.

ביצועים ויכולות

קרוסאוברים בנויים תוך התמקדות בביצועי הכביש וצריכת הדלק. הם בדרך כלל מציעים נסיעה חלקה ונעימה, הדומה לזו של רכב משפחתי רגיל. בעוד שחלק מהדגמים כוללים אפשרות להנעה כפולה, הם עדיין מיועדים בעיקר לתנאי נהיגה אורבניים (ולעיתים גם לנסיעה בשטח קל). קרוסאוברים מציגים מאפייני ניהוג ותמרון טובים, ומספקים חווית נהיגה המזכירה יותר רכב עירוני.

גם כאן, אם נבחן את דגמי הקרוסאובר של צ’רי, החל מה-FX המעוצב והקומפקטי, דרך הטיגו 7 פרו הקלאסי והקשוח יותר למראה, וכלה בטיגו 8 פרו המגודל – נגלה כי בשלושתם מוצע מנוע טורבו בנזין מודרני וחזק, בשילוב עם תיבת הילוכים אוטומטית בעלת 7 יחסי העברה, המעניקים יחדיו רמת ביצועים ויכולות גבוהה למדי.

מנגד, רכבי SUV ידועים ביכולות השטח וכושר הגרירה שלהם. עם מבנה חזק ומרווח גחון גבוה יותר, רכבים אלו מצוידים טוב יותר להתמודדות עם שטחים קשים ותנאי מזג אוויר מאתגרים. דגמים רבים מגיעים עם הנעה לכל הגלגלים, דבר שמשפר את הביצועים שלהם בתנאים אלה. רכבים מסוג זה הם בחירה אידיאלית עבור חובבי שטח או כאלה המחפשים יכולות העמסה גבוהות.

לסיכום

רכבי קרוסאובר ורכבי שטח חולקים כמה קווי דמיון, כגון הפופולריות והרבגוניות שלהם, אולם הם שונים באופן די משמעותי בעיצוב, ביכולות ובביצועים שלהם. קרוסאוברים מציעים חווית נהיגה המזכירה יותר מכונית סטנדרטית, תוך מתן עדיפות לנוחות, עידון וצריכת דלק – מה שהופך אותם למתאימים יותר לסביבת מחייה עירונית. מצד שני, רכבי SUV הם רכבים גדולים וקשוחים יותר, עם יכולות שטח משופרות.

בסופו של דבר, גם הקרוסאוברים וגם רכבי השטח מציעים את היתרונות הייחודים שלהם, תוך שהם עונים על מגוון דרישות וסגנונות חיים. הבנת ההבדלים ביניהם תאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת על סמך הצרכים האישיים שלכם.

    לתיאום פגישה ע״י נציג

    קיבלנו את פנייתך. נחזור אליך בקרוב :)
    קיבלנו את הפנייה כבר יוצרים קשר :)