Chery Israel

22.06.2023

מה ההבדל בין רכבי קרוסאובר ל-SUV?

עולם הרכב מציע כיום מנעד רחב של אפשרויות, סוגים וסגמנטים של מכוניות. שתי אופציות פופולריות, שמבלבלות לרוב את חובבי התחום, הן רכבי קרוסאובר ורכבי SUV. בעוד שהן חולקות קווי דמיון, הקטגוריות האלה שונות במספר היבטים, כגון עיצוב, יכולות וביצועים. במאמר זה נעמיק בהבדלים העיקריים ביניהן, ונסייע לכם לקבל החלטה מושכלת כאשר תשקלו לרכוש את הרכב הבא שלכם.

עיצוב ותכנון של רכבי קרוסאובר

קרוסאוברים בנויים בדרך כלל על פלטפורמה של מכונית נוסעים רגילה, בתצורת מרכב אחוד. בשיטת בנייה זו, המרכב והשלדה משולבים יחד לכדי יחידה אחת, ומכאן שמה. הם משלבים את המאפיינים של מכוניות משפחתיות ורכבי שטח, המתורגמים במקרה זה לעיצוב מלוטש יותר, הנוטה פעמים רבות להיות מבוסס על מכונית כביש אך עם סממנים של רכב פנאי. לרוב, יש להם מרווח גחון מעט נמוך יותר בהשוואה לרכבי SUV.

ישנן יצרניות רכב שלוקחות את נושא העיצוב החיצוני אפילו צעד נוסף קדימה, ומציגות דגמים עם מרכב דמוי קופה אופנתי, כמו ה-FX הנועז של צ’רי.

לעומת זאת, רכבי SUV (או רכבי שטח) בנויים באופן מסורתי על פלטפורמה המזכירה יותר טנדר קשוח, בה המרכב והשלדה נפרדים זה מזה. שיטה זו מציעה מבנה מחוספס וחזק יותר, על חשבון העידון הכללי והתנהגות הכביש. לרכבי שטח יש מרווח גחון גדול יותר, מה שהופך אותם למתאימים יותר לטיולים מאתגרים והרפתקאות מעבר לאספלט.

גודל ומרחב פנימי ברכבי קרוסאובר

קרוסאוברים הם בדרך כלל קטנים יותר בגודלם בהשוואה לרכבי שטח. הם מציעים מרחב פנימי טוב למדי, עם מקומות ישיבה נוחים לחמישה עד שבעה נוסעים (דוגמה בולטת לקרוסאובר כזה היא צ’רי טיגו 8, שעל פי נתוני איגוד יבואני הרכב, הינו רכב 7 המקומות הנמכר ביותר בישראל ברבעון הראשון של שנת 2023).

עם זאת, בדגמים קומפקטיים קיבולת תא המטען עלולה להיות מוגבלת מעט, במיוחד כאשר כל המושבים בשימוש. קרוסאוברים מציגים עדיפות ברורה באיכות הנסיעה והנוחות לנוסעים, על פני יכולות אחרות, כמו הובלה וגרירה.

רכבי SUV לרוב גדולים יותר ובעלי מרחב פנימי נדיב עוד יותר. הם מספקים במקרים מסוימים מקומות ישיבה מרווחים גם לשבעה נוסעים ומעלה. עבודה זו הופכת אותם לשימושיים עבור משפחות ברוכות ילדים או כאלה הזקוקים למקום נוסף למטען או ציוד. רכבי שטח מציעים נפח אחסון מכובד, ויכולתם לגרור מטענים כבדים עדיפה על זו של קרוסאוברים.

ביצועים ויכולות של רכבי קרוסאובר

קרוסאוברים בנויים תוך התמקדות בביצועי הכביש וצריכת הדלק. הם בדרך כלל מציעים נסיעה חלקה ונעימה, הדומה לזו של רכב משפחתי רגיל. בעוד שחלק מהדגמים כוללים אפשרות להנעה כפולה, הם עדיין מיועדים בעיקר לתנאי נהיגה אורבניים (ולעיתים גם לנסיעה בשטח קל). קרוסאוברים מציגים מאפייני ניהוג ותמרון טובים, ומספקים חווית נהיגה המזכירה יותר רכב עירוני.

גם כאן, אם נבחן את דגמי הקרוסאובר של צ’רי, החל מה-FX המעוצב והקומפקטי, דרך הטיגו 7 פרו הקלאסי והקשוח יותר למראה, וכלה בטיגו 8 פרו המגודל – נגלה כי בשלושתם מוצע מנוע טורבו בנזין מודרני וחזק, בשילוב עם תיבת הילוכים אוטומטית בעלת 7 יחסי העברה, המעניקים יחדיו רמת ביצועים ויכולות גבוהה למדי.

מנגד, רכבי SUV ידועים ביכולות השטח וכושר הגרירה שלהם. עם מבנה חזק ומרווח גחון גבוה יותר, רכבים אלו מצוידים טוב יותר להתמודדות עם שטחים קשים ותנאי מזג אוויר מאתגרים. דגמים רבים מגיעים עם הנעה לכל הגלגלים, דבר שמשפר את הביצועים שלהם בתנאים אלה. רכבים מסוג זה הם בחירה אידיאלית עבור חובבי שטח או כאלה המחפשים יכולות העמסה גבוהות.

מה רצוי לדעת כאשר בוחרים רכבי קרוסאובר?

אם אתם שוקלים לקנות רכב קרוסאובר, יש כמה דברים שמומלץ לקחת בחשבון כדי לעשות את הבחירה הנכונה:

 • יעילות דלק

  חפשו דגמים עם צריכת דלק טובה כדי לחסוך בהוצאות הדלק לאורך זמן.

 • גודל מטען

  ודאו שהחלל בתא המטען עונה על הצרכים שלכם עבור מזוודות, קניות ואחסון בכלל.

 • נוחות לנוסעים

  בדקו אם יש מרווח לרגליים, מקום לראש ואפשרות לשבת בנוח, במיוחד אם אתם מייעדים את הרכב לנסיעות ארוכות.

 • תכונות בטיחות

  העדיפו רכבים עם מאפייני בטיחות מתקדמים להגנה על עצמכם והסביבה.

 • אמינות

  בררו עד כמה הדגם והיצרן אמינים. בדקו לגבי עלויות התחזוקה הצפויות בעתיד.

 • חוויית נהיגה

  ערכו נסיעת מבחן כדי להעריך את איכות הנסיעה וחוויית הנהיגה הכוללת.

 • טכנולוגיה וקישוריות

  בחרו רכב קרוסאובר המצויד בטכנולוגיה עדכנית.

מה היתרונות ברכבי קרוסאובר?

רכבי קרוסאובר צברו פופולריות משמעותית בזכות היתרונות הבאים:

 • פרקטיות לצרכים שונים

  רכבי קרוסאובר מתאימים גם לנסיעה עירונית, גם לכבישים מהירים וגם לתנאי שטח מתונים. בחירה ברכב כזה מספקת גמישות ומתאימה לסגנונות חיים שונים.

 • צריכת דלק חסכונית

  קרוסאוברים יותר חסכוניים בדלק מאשר רכבי שטח.

 • תכונות בטיחות מתקדמות

  קרוסאוברים רבים, כולל הדגמים של צ’רי, מגנים על נהגים ונוסעים באמצעות מערכות חדשניות.

 • נהיגה גבוהה

  תנוחת הישיבה הגבוהה מספקת ראות טובה יותר ותחושת ביטחון.

 • עיצוב אסתטי

  רכבי קרוסאובר מעוצבים בדרך כלל בצורה מרשימה, ומייצרים איזון מושלם בין פונקציונליות וסטייל.

מרחב גדול ושימושי ברכבי קרוסאובר

יתרון נוסף שחשוב להזכיר הוא המרחב הפנימי הגדול והמגוון של רכבי קרוסאובר. זוהי מעלה משמעותית עבור משפחות ואנשים שמבלים זמן רב ברכב. מצד אחד, הרכבים מבחוץ קומפקטיים על מנת להתאים לסביבות עירוניות צפופות, ומנגד הם מרווחים מבפנים ומציעים שפע של מקום לנוסעים ומטען.

למי מתאים רכב קרוסאובר?

 • משפחות – הרבה בזכות היתרון האחרון שהזכרנו, קרוסאובר אידיאלי לנסיעות משפחתיות ולחופשות.
 • תושבי ערים – מתמודד היטב עם ניווט בעיר, אך מספיק מגוון כדי לאפשר הרפתקאות בסוף שבוע.
 • חובבי שטח ופעילות – מושלם להובלת ציוד ואנשים למסלולי טיול ומקומות לינה בשטח.
 • אנשים שמחפשים value for money – איזון בין פונקציונליות, סגנון ומחיר.

האם רכבי קרוסאובר מתאימים לשמש כרכב משפחתי?

בהחלט, רכבי קרוסאובר מתאימים מאוד למשפחות. הריווח הפנימי שלהם מבטיח נוחות לכל הנוסעים, לצד תא מטען גדול שיכול להכיל תיקים, מצרכים וציוד לתינוקות. כמו כן, הבטיחות נמצאת בראש סדר העדיפויות בקרוסאוברים, עם תכונות אשר מספקות שקט נפשי להורים. בנוסף, הרכבים מציעים גמישות ולמעשה מתאימים גם לנסיעות יומיות (עבודה, סידורים וכו’) והן לנסיעות משפחתיות.

למה דווקא רכבי קרוסאובר?

לצד שלל היתרונות שהזכרנו, יש עוד כמה סיבות טובות לבחור ברכב קרוסאובר בתור הרכב הבא שלכם:

 • מגוון בשוק – ישנם דגמים רבים ברמות מחיר שונות.
 • ערך מכירה חוזרת – רכבי קרוסאובר נוטים לשמור על ערכם היטב עקב ביקוש גבוה.
 • אפשרויות ידידותיות לסביבה – ישנם קרוסאוברים רבים בגרסאות היברידיות או חשמליות.
 • טרנד פופולרי – בחירה בקרוסאובר משקפת את המגמה הכי חמה בעולם הרכב.
 • סגנון חיים – העיצוב של קרוסאובר משדר עוצמה, ספורטיביות וסגנון מלוטש.

לסיכום

רכבי קרוסאובר ורכבי שטח חולקים כמה קווי דמיון, כגון הפופולריות והרבגוניות שלהם, אולם הם שונים באופן די משמעותי בעיצוב, ביכולות ובביצועים שלהם. קרוסאוברים מציעים חווית נהיגה המזכירה יותר מכונית סטנדרטית, תוך מתן עדיפות לנוחות, עידון וצריכת דלק – מה שהופך אותם למתאימים יותר לסביבת מחייה עירונית. מצד שני, רכבי SUV הם רכבים גדולים וקשוחים יותר, עם יכולות שטח משופרות.

בסופו של דבר, גם הקרוסאוברים וגם רכבי השטח מציעים את היתרונות הייחודים שלהם, תוך שהם עונים על מגוון דרישות וסגנונות חיים. הבנת ההבדלים ביניהם תאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת על סמך הצרכים האישיים שלכם.


שאלות ותשובות

האם רכבי קרוסאובר בטיחותיים?

כן, רכבי קרוסאובר הם בדרך כלל בטוחים. יש בהם מערכות כמו כריות אוויר, שמירה אוטומטית על נתיב והתרעה לקראת התנגשות.

האם רכבי קרוסאובר מתאימים למשפחה?

בהחלט. אלה רכבים מאוד מרווחים, נוחים, בטוחים ושימושיים.

מהם ההבדלים בין רכבי SUV לרכבי קרוסאובר?

ההבדל העיקרי טמון במבנה. רכבי SUV מורכבים על שלדה חזקה ומסיבית (המזכירה זו של משאית), בעוד רכבי קרוסאובר בנויים על פלטפורמה שיותר מזכירה רכבי סדאן. זה אמנם אומר שקרוסאוברים מתמודדים עם תנאי שטח מתונים יותר, אך עם מתאימים יותר לעיר ולכביש וגם יעילים יותר בדלק.

מהו רכב שטח קרוסאובר?

רכב שטח קרוסאובר הוא רכב המשלב את התכונות של רכב שטח “מלא” – כמו ישיבה גבוהה ותא מטען גדול יותר – עם מבנה יותר קל וגמיש.

  לתיאום פגישה ע״י נציג

  קיבלנו את פנייתך. נחזור אליך בקרוב :)
  קיבלנו את הפנייה כבר יוצרים קשר :)